BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Zeytinyağı ve cilt bakımı

Zeytinin preslenmesi ve yağının çıkarılmasıyla yapılan zeytinyağı, birçok farklı formda gelir ve birçok kullanım alanına sahiptir.

Çoğumuz dolaplarımızda bir şişe zeytinyağı bulundururuz – salata sosu veya tavada kızartmada kullanmak için mükemmeldir. Muhtemelen çoğu insan onu akşam yemeğini zenginleştirmek dışında başka bir şey için kullanmayı düşünmemiş.

Araştırmacılar kansere neden olabilecek ultraviyole ışınlarına maruz kalan farelerin cildine zeytinyağı uyguladığında, zeytinyağının aslında kansere neden olan hücrelerle savaştığını gözlemledi. Cildine zeytinyağı sürülen farelerde tümör oranları önemli ölçüde daha düşüktü çıktı.

Zeytinyağının cilde faydaları

Vitamin yönünden zengindir.

Zeytinyağı içinde birçok vitamin barındırır. Başlıca A, D, ve K vitaminlerini bünyesinde bulundurmasının yanı sıra vitamin E vitamini de vardır.

Antioksidan özelliklere sahiptir

Zeytinyağı aynı zamanda bir antioksidandır, bu nedenle kansere neden olan ultraviyole radyasyonlardan kaynaklanan hasarı önlemeye veya tersine çevirmeye yardımcı olabilir. İnsanların normalde yediği diğer katı ve sıvı yağ türlerine kıyasla skualen adı verilen çok yüksek konsantrasyonda bir bileşene sahiptir. Skualen, zeytinyağına ekstra antioksidan desteği veren şeydir.

Bakterileri nemlendirir ve savaşır.

Sivilceye neden olan bakterileri öldürerek sivilcenizi azaltın. Zeytinyağının ayrıca cildinizi nemlendirdiği de bilinmektedir.

Yüzünüzde zeytinyağını nasıl kullanabilirsiniz?

Zeytinyağı genellikle yüz yıkama ürünlerinde içerik olarak kullanılır. Zeytinyağı bazlı kozmetikler de mevcuttur. Bazı sabunlarda, vücut yıkamalarında ve losyonlarda da bulunabilir.

Zeytinyağını hiçbir katkı maddesi olmadan doğrudan cildinize uygulayarak nemlendirici olarak kullanmanız da mümkündür.

[/el_text_html][/el_column][/el_row]