BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Siyah nokta nasıl önlenir ve kaldırılır?

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Siyah nokta nedir?

Görünüşlerine rağmen, siyah noktalar cildin kirli olmasından kaynaklanmaz. Siyah noktalar (açık komedonlar olarak da bilinir) bir tür tıkanmış gözenektir. Kendi başlarına veya bazen akne ile birlikte ortaya çıkabilirler. Siyah nokta, ölü deri hücrelerinin gözenek astarındaki aşırı sebum ve kir ile birleşmesiyle oluşur. Bu kombinasyon cilt yüzeyindeki gözenek açıklığına ulaştığında oksitlenir ve siyaha döner. Siyah noktalar, T bölgenizde (alın, burun ve çene), özellikle burun çevresinde daha fazla kıl köküne sahip olduğundan ve yüzün diğer bölümlerinden daha fazla yağ ürettiğinden ortaya çıkma eğilimindedir.

Siyah noktalar nasıl oluşur?

Cildin gözeneklerindeki aşırı sebum üretimi sebumun cilt yüzeyine ulaşmasını zorlaştırarak gözeneklerin tıkanmasına neden olur.
Yağ akışı tıkandıkça, gerektiği kadar verimli bir şekilde pul pul dökülmeyen birikmiş ölü deri hücreleriyle karışır ve gözeneklerin ‘çıkış’ını daraltarak sebumun doğal olarak salgılanamamasına neden olur.
Gözenek hala biraz açıksa, fazla sebum ve ölü cilt hücrelerinin kombinasyonu oksijene maruz kalır, bu da karışımı oksitler ve siyaha dönerek siyah nokta oluşturur.
Aşırı sebum üretimine hormonlar, diyet, kozmetik ürünlerindeki bileşenler, tıbbi durumlar ve ilaçlar neden olabilir.

Siyah noktaları önlemek için ekstra ipuçları

  • Mümkünse sıvı dokulu veya jel formunda cilt bakım ürünleri kullanın. Zengin kremler ve losyonlar genellikle gözenekleri tıkayan maddeler içerir.
  • Cildi tahriş edici maddelerden kaçının. Birçok cilt bakım ürünü sebum üretimini uyarabilir ve siyah noktaları daha da kötüleştirebilir. Bunun nedeni alkol, nane, mentol, limon, misket limonu ve okaliptüs gibi cildi tahriş eden maddelerdir. Bu bileşenlere sahip ürünleri kullanmaktan kaçının ve cildi yıkamak için asla kalıp sabun kullanmayın – bunlar gözeneklerinizi tıkar ve cildinizi tahriş eder veya kurutur.
  • Fazla sebumu çıkarın. Özellikle yüzünüzün yağlı kısımlarında sebumu emmek için düzenli olarak kil maskesi kullanın.
  • Güzellik uzmanını ziyaret edin. Siyah noktalarınızı güvenli ve hijyenik bir şekilde çıkaracaklar ve ardından evde bakım ürünleriniz oluşumlarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

[/el_text_html][/el_column][/el_row]