BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Sağlıklı Bir Saç Derisi Nasıl Görünür?

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Tıpkı yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki cilt gibi, saç derinizdeki cildin daha sağlıklı, daha tatlı kilitler oluşması için çok fazla TLC’ye ihtiyacı vardır. Evet, saç derinizin ihtiyaçlarını karşılamak, duş rutininize birkaç dakika daha ekleyebilirken, bu küçük kişisel bakım eylemi, her zamankinden daha kepek içermeyen ve parlak olan daha dolgun, daha canlı saçları fark etmeye başladığınızda buna değecektir.

Sağlıklı Bir Saç Derisi Nasıl Görünür?

Saç derinizin bir saç ormanıyla kaplı olduğunu düşünürsek, bazen kafa derinizin sağlık ve mutluluğunun zirvesinde olup olmadığını anlamak zor olabilir – ancak değerlendirmeye değer.  Saç köklerinin bulunduğu ve saçınızın uzamaya başladığı yer burası olduğundan sağlıklı bir saç derisini korumak çok önemlidir. Sağlıklı bir saç derisinde pullar, tahriş veya kızarıklık olmamalı ve kuruluk, herhangi bir enfeksiyon belirtisi veya kafa derisindeki ciltte bozulma olmamalıdır.

Herhangi bir kaşıntı, tahriş veya yanma hissi, sağlıksız bir saç derisi rahatsızlıklarının belirtileri olabilir. Sağlıklı bir saç derisinde pul, sivilce ve kuru lekeler yoktur. Saç derisi yüzeyde herhangi bir kırılma veya kesik olmaksızın temiz, pürüzsüz ve nemli görünecektir.

Yaygın Saç Derisi Sağlık Sorunları

Saç deriniz kuru ve kaşınıyorsa cildinizi neyin kuruttuğunu belirlemeniz gerekebilir. Kuru saç derisi, o bölgedeki cildin tahriş olması ve dökülmesinden kaynaklanır – saçta bulunan gevşek, beyaz, pudralı pulları arayın.  Kuru saç derisine aşırı soğuk, kuru hava veya alerjik reaksiyon veya kafa derinizde kullandığınız ürünlere karşı kontakt dermatit neden olabilir. Şampuanlar, jeller, saç spreyleri ve saç kremlerinden tahriş edici reaksiyonlar yaşayabilirsiniz.

Siyah tişörtünüzde pullar fark ediyorsanız

Kepek olabilir. Kepek pulları, beyaz veya sarımsı renkli cilt hücreleridir. Bu durum, kafa derisinde çok fazla yağ bulunmasından kaynaklanır – çok fazla yağ, fazla cilt hücrelerinin birikmesine ve daha sonra dökülmesine neden olur. Kepeğiniz sedef hastalığı veya egzama gibi bir kafa derisi bozukluğunun veya kepeğe neden olabilen aşırı malassezia (maya benzeri bir mantar) sonucu olabilir. Kepeğe katkıda bulunan diğer faktörler arasında saçınızı yeterince yıkamamak, stres, hormonlar, yaş ve sıcaklık değişiklikleri (soğuk hava gibi) sayılabilir.

Fazla yağ ve ürün birikmesi ile uğraşıyorsanız

Saç bakımı rutininizi değiştirmek isteyebilirsiniz.  Saç derisinde ürün birikmesi, saç derisi düzenli olarak iyice temizlenmediğinde gerçekleşir. Hızlı ve kolay bir çözüm, saç bakımı rejiminize arındırıcı bir şampuan eklemektir. Arındırıcı şampuanı kullanırken, doğrudan saç derisine uyguladığınızdan ve parmak uçlarınızın pedleri ile iyice masaj yaptığınızdan emin olun; bu, ürün birikmesini kafa derisinden nazikçe çıkaracaktır.

Saç derinizde istediğinizden daha fazlasını görüyorsanız

Saç dökülmesinden muzdarip olabilirsiniz. Saç dökülmesi , saç köklerinin yavaşça küçülmeye başlamasıyla oluşur, bu da kafa derisinin kurumasına ve saç köklerine daha fazla zarar vermesine neden olur.  Bu olduğunda, tüyler tamamen büyümeyi bırakana kadar yavaş yavaş inceliyor. Saç dökülmesi, kalıtsal faktörlerin, hormonal değişikliklerin veya agresif şekillendirme tekniklerinin veya daha kısa süreli sorunların bir sonucu olabilir.  Diyet değişiklikleri, ilaçlar veya hastalıkların neden olduğu yara izi bırakmayan saç dökülmesinin çoğu geçicidir ve vücut tekrar dengeye geldiğinde saçlar tekrar uzar.

[/ el_text_html][/el_column][/el_row]