BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Saçları Sağlıklı ve Kıvırcıksız Tutmak

Saç kesimleri arasında daha uzun süre kalın, saçları sağlıklı ve parlak tutun

Bir kuaför salonuna gidemiyorsanız ve saçınızı kestirmeniz biraz zaman alacaksa, bu ipuçlarını benimsemek isteyeceksiniz. Saç kesimleri arasında daha uzun süre kalabilmeniz için saç uçlarının kabarmasını ve kırılmasını önlemek için yapmamız (veya yapmamamız) gereken birkaç şey hakkında bizi bilgilendirdi!

1. Duşa girmeden önce haftada 2-3 kez uçlarınıza şampuan öncesi bakım uygulayın.

Saçınızın uçları, kafanızdaki en eski ve bu nedenle en kuru olanıdır. Hindistan cevizi yağı, saç uçlarınızın şampuanla yıkamaktan daha fazla kurumasını önlemek için bir koruyucu görevi görür. Nasıl kullanılır: Kuru saçlarda, ılık hindistancevizi yağını doğrudan saç uçlarına uygulayın. Saçınızı bir duş başlığı veya havluya sarın ve şampuanlamadan önce 20-30 dakika bekletin.

2. Saç uçlarınızı şampuanla ovalamaktan kaçının 

Duştayken, dikkatinizi uçlarınıza değil, köklerinize ve (en yağlı kısım olan) saç derinize odaklayın. Saçınızın uçlarını ve orta bölümünü gereksiz yere ovmak daha fazla kırılmaya ve kabarmaya neden olabilir.

3. Saçınızı kuruturken nazik olun ve mikrofiber havlu kullanın.

Mikrofiber havlular son derece emicidir ve ek aşındırıcılık olmadan saçın hızla kurumasına yardımcı olur. Mikrofiber havlunuz yoksa, sahip olduğunuz en yumuşak havluyu (plaj havlusu gibi) kullanın ve hafifçe sıkarak saçınızı kurulayın.

4. Saçınızı ıslakken taramayın 

Saç ıslandığında daha kırılgandır ve kolayca kırılır. Gereksiz hasarı önlemek için duştayken veya hemen sonrasında saçınızı fırçalamaktan kaçının. Bunun yerine saçınızı havayla kurumaya bırakın ve neredeyse kuruyana kadar geleneksel bir fırça kullanmayı bekleyin. Alternatif olarak, saçınız ıslakken geniş dişli bir plastik tarak kullanabilirsiniz, ancak uçlardan başlayıp yukarı doğru ilerlediğinizden emin olun.

5. Saçınızı şekillendirirken tam ısı kullanmayın

Yüksek ısı saçınızı daha da kurutur ve elektriklenmeye neden olur. Kuruma süresini ve işlemi hızlandırmak için yüksek ısı kullanma ihtiyacını azaltmak için fön yapmadan önce saçınızın en az %80 kurumasını bekleyin. Fön çekerken, ısıyı daima saçınızın uçlarına değil, köklerinize odaklayın. Bu, saçınızı kızartma ve elektriklenmeden daha fazla koruyacaktır.

6. Düz ütülemeden önce saçınızın tamamen kuru olduğundan emin olun. 

İnsanların yaptığı yaygın bir hata, saçları hala nemli veya ıslakken düzeltmektir. Saç düzleştiriciler, ıslandığında mevcut nemi emen ve esasen onları ‘pişiren’ saç tellerine doğrudan yüksek ısı uygular. Sonuç olarak, saç çok kırılgan hale gelir ve kırılmaya eğilimlidir. Saçı daha fazla korumak için, şekillendirmeden önce daima krem ​​bazlı (sıvı olmayan) bir ısı yardımı kullanın. Sıvı ürünler fönlemeden önce kullanılabilir, ancak düzleştirici kullanırken saçı çok fazla nemlendirebilir.