BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Saç dökülmesinin nedenleri

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Saç dökülmesi normaldir. Günde 50 ila 100 saç telini çoğu zaman fark etmeden kaybedebiliriz.

Saç dökülmesi genellikle endişelenecek bir şey değildir, ancak bazen tıbbi bir durumun belirtisi olabilir.

Erkek ve kadın tipi kellik gibi bazı saç dökülmesi türleri kalıcıdır. Bu tip saç dökülmesi genellikle ailede görülür.

Birçok kişi saç dökülmesinin sadece erkeklerin başına gelen bir şey olduğunu düşünürken, saçların incelmesi ve kelleşme kadınları da etkiliyor

Nedenleri

Stres: Hayatınıza yoğun bir stres hakim ise eğer saç dökülmesinin en büyük sebeplerinin en başında gelmektedir. Sadece saç dökülmesine değil, pek çok sağlık sorunu yaratabilir.

Ani kilo kaybı veya diyet değişikliği: Diyetinizi kısıtlamak, vücudunuz daha önce olduğu gibi aynı besinleri almadığını fark ettiğinden saç dökülmesine neden olabilir. Saça yardımcı olan ana besin gruplarından biri proteindir, bu nedenle dökülmede bir artış fark ederseniz, bundan yeterince alıp almadığınızı değerlendirin.

 Saç modeli: Saçını çok sıkı bağlamak mı? Muhtemelen saçlarınızı atkuyruğunuzla kırıyorsunuzdur. Saçınızı açık bırakmaya özen gösterin

 Yüksek ateş: Ateşiniz yüksekse, vücut enfeksiyonla savaşmaya konsantre olduğundan saç kökleri geçici olarak kapanabilir. Sıcaklık ne kadar yüksek ve uzun olursa, o kadar çok saç dökülür.

Demir eksikliği: Ağır dönemler, vejetaryenlik veya düzenli kan bağışı, vücutta demir depolayan protein olan Ferritin seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Düşük demir, saç incelmesi olan genç kadınlarda en yaygın mineral eksikliklerinden biridir.

 

[/el_text_html][/el_column][/el_row]