BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Ölü Deri Nedir?

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Ölü deri, vücudumuzun her zaman döktüğü ve yeni hücrelerle değiştirdiği ölü deri hücrelerini ifade eder. Vücudumuz günde 30.000 ila 40.000 cilt hücresi döker. Normal hücre ciro 30 günde yaklaşık gerçekleşir.

 

Bu soyulma süreci , yeni cilt hücrelerinin üretilmesini ve ölü cilt hücrelerinin yok edilmesini içerir. Ancak bazen ölü deri hücreleri normal şekilde dökülmez. Bu olduğunda, birikebilir ve donuk, pul pul dökülmüş bir cilt gibi görünebilirler.

 

Ölü Deri Belirtileri

Ölü cilt hücreleri cildinizin ilk 18 ila 23 katmanını oluşturur. Olması gerektiği gibi bu ölü deri hücreleri sıyrılmış yok olduğunda, donuk, kuru deri gibi belirtilerle bırakılabilir. Diğer semptomlar şunları içerir:

  • Kuru, pul pul cilt
  • Kaşıntı
  • Kalın, pürüzlü cilt
  • Donuk, pullu cilt
  • Akne ve sivilceler

 

Nedenler

Normal soyulma işlemi sırasında, cildin epidermis tabakasının derinliklerinde yeni cilt hücreleri üretilir ve daha sonra yüzeye çıkar. Bu yeni hücreler ölü hücreleri iterek onların pul pul dökülmesine ve yeni deri ile yer değiştirmesine neden olur. Bu süreç yavaşladığında veya kesintiye uğradığında, cildin yüzeyinde ölü deri hücreleri birikir.

[/el_text_html][/el_column][/el_row]