BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Mavi Işık Nedir?

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Mavi ışık, insan gözüyle görülebilen görünür ışık spektrumundaki bir renktir. Mavi ışık kısa bir dalga boyudur, yani daha yüksek miktarda enerji üretir.

Çoğumuz, iş yerindeki bilgisayar, kişisel cep telefonumuz, video oyunu oynayarak veya sadece dinlenerek ve TV izleyerek, uyanık olduğumuz saatlerin çoğunu dijital ekrana bakarak geçiriyoruz.   Dijital göz yorgunluğu, günümüzün popüler elektronik cihazlarının kullanımından kaynaklanan koşulları tanımlamak için kullanılan yeni bir terimdir.

Mavi ışık dünyamızın her yerinde. Eskiden mavi ışığın tek kaynağı güneşten geliyordu. Artık dijital ekranlar (TV’lerde, Akıllı Telefonlarda, bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve oyun sistemlerinde bulunur), elektronik cihazlar, LED ve floresan aydınlatma yoluyla mavi ışığı içeri getirdik.

Mavi ışık sizi nasıl etkiler?

Araştırmalar, mavi ışığa maruz kalmanın göz yorgunluğuna, yorgunluğa, baş ağrısına ve uykusuzluğa neden olabileceğini gösteriyor.

Dijital göz yorgunluğu, öğrenmeyi ve iş verimliliğini etkileyebilecek ciddi semptomları olan tıbbi bir sorundur.   Dijital göz yorgunluğu veya bilgisayar görme sendromunun belirtileri arasında bulanık görme, odaklanma zorluğu, kuru ve tahriş olmuş gözler, baş ağrıları, boyun ve sırt ağrısı bulunur.

Gözlerinizi Mavi Işıktan Korumak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Bu ekranların önünde geçirilen süreyi azaltmaya çalışın ve/veya gözlerinizi dinlendirmek için sık sık ara verin. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayar ekranları için ekran filtreleri mevcuttur. Bu cihazlardan yayılan ve gözümüzde retinaya ulaşabilecek mavi ışık miktarını azaltırlar.

[/el_text_html][/el_column][/el_row]