BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Kollajen Takviyeleri Cildi Geliştirmek İçin Çalışıyor mu?

İçilebilir Kolajen

Pek çok insan, kolajen takviyeleri almanın yaşlanma sürecinde kaybedilenleri yerine koymaya gerçekten yardımcı olup olmadığına şüpheyle bakıyor. Kolajen eklem sağlığı, yara iyileşmesi ve cildinizin nemli, ‘dolgun’ ve sıkı tutulması için gereklidir.

Kolajen bir protein olduğu için sindirim sisteminizde parçalanır ve birçok insanın cilde gerçekten ulaşıp ulaşamayacağını sorgulamasına neden olur.

Sindirim sisteminden gelen kolajen parçalarının kan dolaşımına emilebileceğini ve aslında cilde ulaşabileceğini ve bunun da cildin elastikiyetini, hidrasyonunu ve kolajen yoğunluğunu artırmaya yardımcı olduğuna dair kanıtlar gösteren bazı çalışmalar var . Bu iddiaları doğrulamak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor, ancak ilk sonuçlar umut verici görünüyor.

Neden kolajene ihtiyacınız var? 

Kısacası, kolajen insanları genç gösterir ve cildinizin yaklaşık %80’ini oluşturur. Bir protein olan kolajen, cilt için bir yapı taşı gibidir ve ona yapısını verir. Yaşlandıkça, vücudumuzun ürettiğinden daha fazla kolajen kaybederiz ve cildimiz daha ince ve daha az “dolgun” görünür. Kollajen kaybı, artı elastin ve yağ kaybı sonunda yüzümüzün çökük ve kırışık görünmesine neden olur.

Cildiniz, saçınız ve tırnaklarınız için özel olarak bir kolajen takviyesi almak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz birkaç cilt takviyesini bir arada birleştiren bir takviye almaktır.

Örneğin , kolajeni biotin, C vitamini, silika ve hyaluronik asit gibi bilinen cilt güçlendirici bileşenlerle birleştirir. Bu bileşenlerin tümü, sağlıklı ve güçlü cilt, saç ve tırnakları desteklemek için birlikte çalışır. 

Kollajeni topikal olarak uygulamak daha mı iyi? 

Ne yazık ki, kolajeni topikal olarak uygulamak, kaybedileni yerine koymanın etkili bir yolu değildir. Kollajen molekülleri dermise derinlemesine nüfuz edemeyecek kadar büyüktür ve aslında kolajeni bir iğne ile enjekte etmeniz gerekir! Kollajen serumları hala faydalıdır, ancak yalnızca çok yüzeysel bir seviyede hidrasyon ve yara iyileşmesi için.

Cilt bakımı ile kolajen üretimini artırmak için 

Yapmak: 

  • Günlük C vitamini serumu uygulayın
  • Yeni kolajen büyümesini teşvik etmeye yardımcı olan mikro iğneleme için bir profesyonele görünün

yapma 

  • Kaybedilen kolajeni değiştirmek için kolajen serumlarına güvenin
  • Evde mikro iğneleyici kullanın (bunlar çok etkili değildir ve cilde zarar verebilir!)
  • Dolgu maddesi olarak kolajen enjekte edin (alerjik reaksiyonlara neden olduğu ve vücutta uzun süre dayanmadığı gösterilmiştir)

Kendiniz deneyin ve cildinizde gözle görülür bir fark görüp görmediğinizi görün. Birçok kişi 1-2 ay kolajen takviyesi kullandıktan sonra cildinin daha yumuşak ve daha nemli olduğunu fark etmeye başladığını bildirmektedir. Kendiniz görün ve kendi deneyiminizi bana bildirin!