BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Kırışıklıkları Önlemenin 4 Kanıtlanmış Yolu

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Kırışıklık olmasının hiçbir zararı yoktur. Birkaç yüz çizgisi sevimli olabilir ve yüzünüze karakter katabilir. Ancak çoğumuzun onları kontrol altında tutmayı tercih edeceği bir sır değil.

Tıbbi veya cerrahi müdahale olmadan, kırışıklıklara sahip olduktan sonra görünümünü tersine çevirmek zor olabilir. Ancak görünümlerini yavaşlatmak için atabileceğiniz adımlar ve yapabileceğiniz yaşam tarzı değişiklikleri var.

Kırışıklıklara ne sebep olur?

Herkesin cildi yaşlanır, bu nedenle küçük bir çocuğun cildi ile 90 yaşındaki bir kişinin cildi çok farklı görünür.

Cilt yaşlandıkça elastikiyetini kaybeder çünkü kollajen üretimi zamanla yavaşlar. Bu süreç güneşe maruz kalma, kirlilik ve belirli yaşam tarzı alışkanlıkları gibi çeşitli faktörlerle daha da kötüleşebilir.Yaşlandıkça cildiniz de incelir ve kurur. Cildiniz eskisi kadar nem veya hacme sahip olmadığında, cildinizi kırışıklıklara daha yatkın hale getirebilir.

Kırışıklıkları önlemek için ne yapabilirsiniz?

Genetik, cildinizin zaman içerisinde nasıl yaşlanacağında konusunda rol oynayabilir. Bu, içsel yaşlanma olarak bilinir. Ancak ailenizin kolayca kırışan bir cildi olsa bile, kendi cildiniz üzerinde hala büyük bir kontrole sahipsiniz.

Aşağıda, cildinizin sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olabilecek sekiz yaşam tarzı faktörü bulunmaktadır.

1.Kendinizi güneşten koruyun

Güneşe maruz kalmak cildinize zarar verir. Erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara yol açabileceği bilinen bir gerçektir.

Cildinizi güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından korumak için, hava bulutlu olsa bile her gün 30 ila 50 SPF arasında koruyucu sürmek çok önemlidir. UV ışınları hava bulutlu olsa bile nüfuz edebilir, bu nedenle güneşli olmadığı için güneş kremini atlamayın.

2. Nemlendirin

Nemlendirici, yüzünüz için su gibi davranır.

Nemlendiriciler cildi beslemeye ve nemlendirmeye yardımcı olur. Bu özellikle yaşlandıkça ve cildiniz kurudukça önemlidir, nemsiz kalmış cilt kırışıklıklara daha yatkın hale getirir.

Araştırmalar, hiyalüronik asit ve C vitamini içeren bir nemlendirici kullanmanın cilt için faydalı olduğunu belirttiler. Özellikle kırışıklıkların oluşmasını veya derinleşmesini önlemede etkilidir.

Dermatoloğunuzdan cildiniz için ürün önerileri isteyin.

3. Susuz kalmayın

Sağlık için su içmek çok önemlidir. Vücudunuzun yaptığı hemen hemen her işlev için suya ihtiyacı vardır.

Vücudunuzdaki toksinleri temizlemek, sindirime yardımcı olmak ve vücut ısınızı düzenlemek gibi hayati işlevlerin yanı sıra su, cildinizin içeriden sağlıklı ve nemli kalmasına da yardımcı olabilir.

4. Vitamin yönünden zengin yiyecekler yiyin

Muhtemelen “Ne yersen osun” sözünü duymuşsunuzdur. Cildinizin ne kadar yaşlandığına gelince, bu özellikle doğrudur. Antioksidan özellikleri yüksek olan yiyecekler, cildin elastikiyetini artırabilir ve cilt hasarına ve erken yaşlanmaya karşı koruma sağlayabilir. Bu niteliklere sahip bazı yiyecek ve içecekler şunları içerir:

  • yeşil çay
  • zeytin yağı
  • Somon
  • Avokado
  • nar
  • Keten tohumu
  • sebzeler, özellikle havuç, kabak, yapraklı yeşillikler, dolmalık biber ve brokoli

[/el_text_html][/el_column][/el_row]