BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Hormonlarınız Dönem Öncesi, Sırası ve Sonrasında Cildinizi Nasıl Etkiler?

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Çoğu insan gibiyseniz, cildinizin muhtemelen iyi günleri vardır ve pek de iyi olmayan günleri vardır – ama neden? Elbette, stres, yediğiniz yiyecekler ve rejiminizdeki ürünler gibi faktörlerin hepsi bir fark yaratır. Ancak hormonlarınız da önemli bir rol oynar.

Adet döngüsünün her günü, “büyük üç” hormonun farklı seviyelerinin bir yansımasıdır: östrojen, progesteron ve testosteron. Kadınlar sadece bu seviyelerin dalgalanması için tasarlanmakla kalmaz, aynı zamanda ilişkileri de her gün değişir ve nasıl göründüğünüzü ve hissettiğinizi etkiler. Anahtar, neden dalgalandıklarını ve bu varyasyonların sorumluluğunu üstlenmek için ne yapabileceğimizi anlamaktır .

 

1-7. Günler: Menstruasyon, Döngünün “Sıfırlanması”

  1. döngü günü, dönemin ilk günüdür ve üç ana kadın hormonu (östrojen, progesteron, testosteron) bu gün düşüktür. Östrojen ve testosteron, en belirgin şekilde üçüncü siklusun üçüncü gününde yavaş yavaş yükselmeye başlar.

Hormonlarınız bu hafta görünüşünüzü ve hislerinizi nasıl etkiliyor?

Üç büyük üreme hormonu ruh halini ve metabolizmayı destekler ve cildinizi etkiler. Döngünün 1-3. Günlerindeki östrojenin düşük noktası, kolajen, elastin ve hyaluronik asidin – cilde ışıltısını veren nemli madde – daha az uyarılmasına yol açar.

Rejiminizi nasıl ayarlamalısınız?

En sağlıklı bitkilerin fıstıklarında, tohumlarında ve kabuklarında bulunan bitki bazlı östrojenler olan fitoöstrojenler bakımından zengin bir nemlendirici kullanın . Bu bileşenler, östrojenin cilt üzerindeki etkisini güvenli ve etkili bir şekilde taklit ederek elastikiyeti, berraklığı ve parlaklığı geliştirir. Bu hafta boyunca cildinizi temizlemek, peeling yapmak ve nemlendirmek konusunda cimrilik etmeyin.

Özellikle sabahları, fındık, fındık ezmesi, nohut (humus) veya edamame dahil olmak üzere bitki proteini tüketiminizi artırın.

Daha fazla su iç. Cildin elastikiyetini korumak için suya ihtiyacı vardır, bu yüzden içiniz ve fazla kafeinden kaçının, bu da vücudu kurutarak ciltte donukluğa neden olabilir.

Döngünün bu bölümünde kesinlikle şekerden ve basit karbonhidratlardan kaçının – östrojenden yoksun cildi lekelere ve sivilceye karşı daha duyarlı hale getirecektir.

8-15. Günler: “Venüs Haftası”

Adet döneminizi takip eden hafta, östrojen ve testosteron yumurtlamadan hemen önce, 14-15. Günlerde mükemmel bir kreşendoya doğru birlikte tırmanıyor. Bu günler grubuna Venüs Haftası diyorum, çünkü hormonal tarifi en iyi şekilde görünmenizi ve hissetmenizi sağlamak için tasarlandı.

Hormonlarınız bu hafta görünüşünüzü ve hislerinizi nasıl etkiliyor?

Güç hormonlarının dinamik ikilisi, östrojen ve testosteron, romantik ve pozitif düşüncenin yanı sıra güven ve arzuyu arttırır. Bu, ruh hali ve enerjiyi uyarmak için dopamin ve endorfinlerde bir artışla güçlendirilir. Sözel keskinlik artar, metabolizma daha etkilidir ve cilt ışıltı kazanır.

Rejiminizi nasıl ayarlamalısınız?

Bu hafta makyaj açısından daha az şey daha fazladır. Doğayla zenginleşen güzelliğinizin parlamasına izin verin.

Cildinizin parlak kalmasını sağlamak için şeker ve karbonhidrat alımınızı minimumda tutun (yine de “hile yapacaksanız” bu, cilt açısından ondan uzaklaşabileceğiniz döngüdeki tek haftadır).

İyi cilt bakımı konusunda gevşemeyin. Cilt en iyi haldeyken, iyi bir rejim onu ​​uzatmaya yardımcı olacaktır!

16-28. Günler: Progesteron Hakimiyeti, “Minerva Aşaması”

Yumurtlamadan hemen sonra, östrojen ve testosteron progesteron olarak düştükten sonra, varsayılan gebeliği korumak için Doğa Ana’nın gönderdiği hormonu görev alır (hamile olmasanız bile). Progesteronun görevi dinlenmeyi ve yemeyi teşvik etmektir, bu nedenle enerji azalır ve iştah artar! Ruh hali, biraz daha içe dönük, bireysel hedeflere odaklanma ve meditasyon ve organizasyonu artırma zamanı olabilir.

Hormonlarınız bu hafta görünüşünüzü ve hislerinizi nasıl etkiliyor?

Yumurtlamadan sonra östrojen ve testosteronun hafif düşüşü birçokları için bir hayal kırıklığı olabilir. Progesteron yükseldikçe metabolizmayı biraz yavaşlatır, bu da daha fazla şişkinliğe ve kilo alma eğilimine neden olur. Döngü ilerledikçe progesteron bile düşmeye başlar ve ruh hali “Üç Büyük” düşüşe yanıt olarak daha da fazla dalışa geçer. Hormonlar iyi hissettiren beyin kimyasallarını desteklediğinden, ani düşüş dopamin, endorfin ve serotoninin de düşmesine neden olur. Bu aynı zamanda cilt bozulması için en iyi zamandır.

Rejiminizi nasıl ayarlamalısınız?

Halsiz bir ruh hali ve halsiz bir metabolizma için en iyi çözüm egzersiz, her gün en az 22 dakika (haftada 2,5 saat) ve meditasyondur!

Regl döneminize kadar geçen hafta cilt problemlerini önlemek için ekstra özen gösterin; bu, muhtemelen cildinizde çatlaklar ve donukluk yaşayacağınız zamandır. Lekelere yatkınsanız, lekeleri uzak tutmaya yardımcı olmak için rejiminize söğüt kabuğu içeren bir temizleyici ekleyin. Sakinleştirici bir maske, bir durulama tedavisi olarak veya gece boyunca lekeler veya lekeler üzerinde cildin berraklığını yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Döngüyü yönlendirmek, gençlerimizden 50’li yaşlarımıza kadar kadınların karşılaştığı bir zorluktur. Her aşamanın altında yatan hormonal değişiklikleri anlayarak, ruh halinizi, metabolizmanızı ve cildinizi optimize etmek için önceden tahmin edebilir ve bunlara uyum sağlayabilirsiniz.

 

[/el_text_html][/el_column][/el_row]