BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Hidroksi Asitleri Cildinizde Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Cilt bakımı bileşenleri söz konusu olduğunda, çok azı hidroksi asitler kadar etkilidir. Kategori iki alt kategoriden oluşur – alfa hidroksi asitler ve beta hidroksi asitler, her ikisi de spektrumdaki ciltler için bir dünya yararı sağlayabilir. Ama onlar sizin için doğru mu? Dalmadan önce bilmeniz gerekenler.

Asitler, tüm cilt bakımı rutininizin daha sıkı çalışmasına yardımcı olabilir.

Hidroksi asitler, ölü deri hücrelerini soymak için çalışan, altındaki daha pürüzsüz, daha parlak ve daha eşit cilt ortaya çıkaran kimyasal eksfolyantlardır. Fiziksel fırçalama gibi diğer pul pul dökülme türleriyle karşılaştırıldığında, hidroksi asitler oldukça etkilidir. Doğru kullanıldığında asitler cildin daha kontrollü bir şekilde pul pul dökülmesini sağlayabilir, çünkü tek bir tedavide birkaç ölü deri katmanını çıkarabilir ve cilt bakım ürünlerinin cilde etkili bir şekilde nüfuz etmesine izin verebilir. Bu şekilde, hidroksi asitler cildinize uyguladığınız diğer tüm ürünlerden en iyi şekilde yararlanmanın anahtarıdır .

 

Alfa ve beta hidroksi asitler farklı çalışır (ancak her ikisinin de faydaları vardır).

Tüm hidroksi asitler, ince çizgiler, kırışıklıklar, doku ve tondaki düzensizlikler dahil yaşlanma belirtilerinin ele alınmasına yardımcı olabilir . Ancak hangisinin sizin için en iyi şekilde çalışacağı cilt tipinize bağlıdır. Yağlı cilde sahip kişiler , ileride oluşmasını önlemek için gözeneklere nüfuz etme ve yağ birikimini temizleme yeteneği sayesinde beta hidroksi asit ile en iyi sonucu verir . Kuru, hassas ve karma cilt tipleri glikolik , laktik veya mandelik asit gibi alfa hidroksi asitlerle harika sonuçlar elde edebilir. Bazı ürünler, her iki dünyanın en iyisi için her iki tür hidroksi asidi birleştirir

 

Bazı ürünler, her iki dünyanın da en iyisi için hem alfa hidroksi hem de beta hidroksi asitleri birleştirir.

Hidroksi asitler söz konusu olduğunda, daha fazlası her zaman daha iyi değildir.

Cildinizi her gün hemen asitle yağlamadan önce, bilin ki, retinol gibi, hidroksi asitleri idareli kullanmak en azından ilk başta.

Retinoidler gibi, (hidroksi-asit kullanımının bir sonucu olarak ortaya çıkar) sürekli cilt yenilenmesi , daha ince, daha hassas bir en üst cilt katmanına yol açarak onu foto duyarlılığa yatkın hale getiriyor. Bu nedenle, haftada iki kez rutininize kademeli olarak asit eklemeden önce herhangi bir tahrişi izlemek için bir yama testi ile başlamanızı ve her gün kullanıma geçmeden önce cildinizin nasıl tepki verdiğini görmenizi önerir.

Ek olarak, bir asit seçerken, daha yüksek bir oranın her zaman daha iyi sonuçlara yol açmayacağını bilin.  Yüzde 10’un altındaki konsantrasyonlarla başlamak en iyisidir.

Cilt bakımı ürünlerinizdeki asitler, profesyonellerin kullandığı asitlerle aynı değildir.

Mağazadan satın alınan bir ürün evde peeling olarak pazarlansa bile, bazen dermatologlar ve estetisyenler tarafından kullanılan kızarıklık ve aksama sürelerine neden olan profesyonel güçte peelingler kadar güçlü değildir. Daha ziyade, evde yapılan peelingler daha yüzeyseldir, çünkü daha az göz korkutucu yan etkilerle (vay!) Yüzey seviyesinde dokuya ve tona fayda sağlarlar.

Kendin yap yoluna gidip gitmediğinizden bağımsız olarak, bir profesyonel cilt hedeflerinize ulaşmak için doğru asit türünü seçmenize yardımcı olabilir.

Tüm cilt tonlarında asit kullanılabilir ancak ürünü dikkatli seçin.

Asitlerin doğrudan aşırı melanin üretimini tetiklediği yaygın bir yanlış anlaşılmadır. Gerçekte, bazı durumlarda asitlerle aşırıya kaçmanın artan ve coşkulu iltihaplanmaya neden olabilir ve bunun sonucunda da hiperpigmentasyona ve melanin birikmesine yol açabilir.

 

[/el_text_html][/el_column][/el_row]