BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Gül Suyu: Faydaları ve Kullanım Alanları

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Gül suyu, gül yapraklarının buharla damıtılmasıyla elde edilir. Gül suyu hoş kokuludur ve bazen kimyasal dolgulu parfümlere alternatif olarak hafif bir doğal koku olarak kullanılır.

Gül suyu, Ortaçağ da dahil olmak üzere binlerce yıldır kullanılmaktadır. Şimdiki İran’da ortaya çıktığı düşünülüyor. Geleneksel olarak hem güzellik ürünlerinde hem de yiyecek ve içecek ürünlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok potansiyel sağlık yararı ile birlikte gelir.

1. Cilt tahrişini yatıştırmaya yardımcı olur

Gül suyunun en büyük faydalarından biri, güçlü antienflamatuvar özellikleridir. Bu özellikler, hem iç hem de dış olmak üzere birden fazla rahatsızlığın tedavisine yardımcı olabilir.

2. Boğaz ağrısını yatıştırır

Doktorlar genellikle boğaz ağrısı için antibiyotik reçete yazar , ancak gül suyunu da denemek isteyebilirsiniz. Gül suyu geleneksel olarak boğaz ağrılarını yatıştırır.

3. Cilt kızarıklığını azaltır

Gül suyu binlerce yıldır bir güzellik ürünü olarak kullanılmaktadır, bu nedenle cildinizi iyileştirmesi ve cilt kızarıklığını azaltması şaşırtıcı değildir. Antibakteriyel özellikler sivilceyi azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Enfeksiyonları önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur

Gül suyu, enfeksiyonları önleyebilen ve tedavi edebilen güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Bu nedenle gül suyu genellikle çeşitli doğal ve tıbbi tedavilere dahil edilir.

5. Antioksidanlar içerir

Gül yaprakları ve gül yağı, hücrelerin hasardan korunmasına yardımcı olabilecek bir dizi güçlü antioksidan içerir.

6. Kesikleri, yaraları ve yanıkları iyileştirir

Gül suyunun antiseptik özelliği vardır ve antibakteriyel özellikler yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu özellikler, kesik ve yanıkların temizlenmesine ve enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olabilir. Ayrıca kesiklere, yanıklara ve hatta yara izlerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilirler.

 

[/el_text_html][/el_column][/el_row]