BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Evet, Her Gün Güneş Kremi Kullanmalısınız — İşte 5 Neden

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Güneş kremi kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz, ancak bilmediğiniz şeyler bunun neden bu kadar önemli olduğunun tüm nedenleridir.

Doğduğunuz on yıla bağlı olarak, büyük olasılıkla küçük bir çocuk veya genç bir yetişkin olarak güneş koruyucu kullanmanın önemini öğrendiniz . Bununla birlikte, yaşınız ne olursa olsun, neden güneş kremi kullanmanız gerektiğine dair tüm nedenler size öğretilmemiş olabilir .

Elbette hiç kimse güneş yanığının neden olduğu acı ve ıstırabı yaşamak istemez. Bu kısım açıktır. Ancak güneş kremi, genel sağlığınızı ve cildinizin sağlığını ve görünümünü korumada birkaç önemli görevi daha yerine getirir.

Neden Güneş Kremi Kullanmalı?

Sizi güneş yanığından korumanın yanı sıra (eğer cilt tipiniz yanarsa), neden güneş kremi kullanmalısınız? İşte benim en önemli beş nedenim:

Güneş kremi cilt kanserlerini önlemeye yardımcı olur. En yaygın üç cilt kanseri türü, bazal hücreli cilt kanseri, skuamöz hücreli cilt kanseri ve melanomdur. UV radyasyonu, bu cilt kanserlerine neden olan en önemli risk faktörüdür. Güneşin UV ışınlarından tutarlı ve yeterli koruma, riskinizi azaltmanıza yardımcı olur, bu nedenle her gün güneş koruyucu uygulamak çok önemlidir.

Güneş kremi erken yaşlanmayı önler . Yaşlanma sürecinin suçluları iki kategoriye ayrılır: içsel yaşlanma (genetikten etkilenen) ve dışsal yaşlanma (güneşin radyasyonuna, kirliliğe, kimyasallara ve diğer çevresel faktörlere kronik olarak maruz kalmanın neden olduğu). UV radyasyonu, ciltte kollajen ve elastinin erken parçalanmasına neden olarak ince çizgiler ve kırışıklıklara neden olur. Ayrıca, melanosit adı verilen pigment üreten hücrelere de zarar vererek, aşırı melanin üretimine ve hiperpigmentasyona neden olur. Güneşin ultraviyole radyasyonu, görünür yaşlanma belirtilerinin yaklaşık yüzde 90’ından sorumludur. Düzenli güneş kremi kullanımı, yıllarca daha uzun süre pürüzsüz, genç görünen bir cildin keyfini çıkarmanızı sağlar.

Güneş kremi, hiperpigmentasyon riskini azaltır. Güneşe maruz kalmanın neden olduğu yaygın bir cilt hastalığı olan hiperpigmentasyon, cildinizin rengini veren melanin üretimindeki değişiklikler nedeniyle cildinizin yamalar halinde koyulaşmasıdır. Koyu tenli insanlar doğal olarak hiperpigmentasyona daha duyarlıdır.

Güneş kremi cildin iltihaplanmasını önler. UV radyasyonu, bağışıklık koruyucu hücrelerin DNA’sına zarar vererek, iltihaplanmaya ve ciltte ve vücutta serbest radikal hasarına yol açar. Bağışıklık baskılama, vücudumuzun bu hücrelerin bizi cilt kanserlerinden ve diğer hastalıklardan koruma yeteneğini azaltır. Bağışıklık sistemi, vücudun tüm dokularının sağlığının korunmasında hayati bir rol oynar, bu nedenle sağlıklı cilt, genel sağlık için hayati önem taşır.

Güneş kremi, güneş hassasiyetini önler. Güneş kremleri, UV ışınlarına maruz kalmanın ciltte kızarıklığa ve yanmaya ve bu koşulların genel şiddetine neden olabileceği lupus ve rosacea gibi güneşe duyarlı koşullara sahip kişilerde güneş tahrişini önlemede özellikle yararlıdır.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Şimdi, ne tür bir güneş kremi kullanacağınızı bilmek önemlidir. Her zaman 30’dan az olmayan bir SPF’ye sahip fiziksel bir güneş kremi öneririm. Kimyasal güneş kremlerinden farklı olarak, fiziksel güneş kremleri, çinko oksit ve titanyum oksit gibi mineral bazlı bileşenlerden yapılır (bazıları ayrıca mavi ışığa karşı koruyan demir oksit içerir).

Unutmayın, zamanınızın çoğunu içeride veya dışarıda geçirseniz de, güneş kremi her iki saatte bir uygulanmalıdır. Ayrıca , serbest radikallere ve ultraviyole ışığa maruz kalmayla mücadeleye yardımcı olabilecek, yaşlanma belirtilerini yavaşlatan ve cildinizi aydınlatan topikal bir C vitamini serumu ile eşleştirmelisiniz . Dışarıda maceraya atılırken sadece güneş kreminize güvenmeyin, gölge arayın ve geniş kenarlı şapkalar ve diğer UV koruyucu giysiler giyin.

 

[/el_text_html][/el_column][/el_row]