BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Cilt tonunuz nedir?

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Makyajı seçerken cilt tonunu bilmek önemlidir. Ama aslında cilt tonunuzun ne olduğunu nasıl anlarsınız? Nelere dikkat etmelisiniz? Ve renk lekeleri veya kırmızı lekeler içeren nötr bir cilt tonunuz varsa ne seçersiniz? Size yolda yardımcı olacağız.

Cilt tonunuzu belirleme

Cildin alt tonu, yüzünüzdeki ciltte parlayan sıcak, soğuk veya nötr renktir. Güneşe maruz kalma veya akne gibi cilt problemlerinde yüzünüzün rengi değişse de cildinizin alt tonu her zaman aynıdır.

Alt tonunuzu belirlemek için ipuçları

  • Kolayca bronzlaşırsanız ve yanmazsanız, cildinizde doğal olarak iyi miktarda melanin (pigment) bulunur. O zaman muhtemelen sarımsı veya zeytin kahvesi, sıcak bir alt tona sahipsiniz. Bu, Afro-Amerikan ve Hint kökenli çoğu kadın için geçerlidir. Bazı Afro-Amerikalı kadınların soğuk (mavimsi) bir alt tonlu abanoz gibi koyu kahverengi bir tonu vardır. O zaman koyu bakır tonları size pek yakışmıyor ama espresso tonları size yakışıyor.
  • Kolayca yanar ve bronzlaşmazsanız veya neredeyse hiç bronzlaşmazsanız, cildiniz açıkça daha az pigment içerir. Cildiniz genellikle pembe, mavi-kırmızı, soğuk bir alt tona sahiptir. Bunu cildinizin nasıl tepki verdiğinden de görebilirsiniz. Pembe bir cilt hızla kızarır ve kolayca kızarırsınız. Özellikle rosacea’nız varsa, nötr cilt tonları da bu kategoriye girebilir. Soğuktan nötr tonlara kadar denemeler yapın.
  • Zeytin rengi bir cilt biraz donuk veya gri görünüyor. Bu, herkesin cildinde bulunan doğal sarı alt ton ile zeytin rengi tenlerin sahip olduğu sarımsı-yeşil tonunun birleşiminden kaynaklanmaktadır. Size en çok nötr tonlar yakışacaktır, ancak sıcak tonlarla da denemeler yapabilirsiniz.
  • Nötr bir cilt tonunuz olduğunda, belirgin bir zeytin, pembe veya uçuk sarı parlaklığa sahip değilsiniz. Bir dizi renk bu cilt tipine uygun olduğu için bu cilt tonu için fondöten, kapatıcı veya pudra bulmak oldukça kolaydır.

Size en uygun fondöteni ancak alt tonunuzun sıcak, soğuk veya nötr olduğunu bildiğiniz zaman seçebilirsiniz. Doğru olanı size güzel ve doğal bir görünüm kazandıracaktır. Cilt tonunuza uymayan bir fondöten kullanırsanız, yüzünüz (çok) turuncu, pembe, kırmızı veya gri görünebilir.

[/el_text_html][/el_column][/el_row]