BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Cilt Sağlığı İçin Ufak Püf Noktaları

Cilt sağlığı hep 35 yaşlardan sonra dikkate alınır fakat bu gerçekten de doğru bir zaman mıdır? Çok erken yapılan müdahaleler cildi erken mi yıpratır diyorsunuz.

Aslında herkesin korktuğu gibi erken müdahale cilde zarar değil tam tersine doğru eğitimi almış bir kişinin doğru yönlendirmesi ile gençliğinizi ve sağlığınızı koruyan bir etki yaratacaktır. Güzellik kursu bu eğitimleri doğru bir şekilde veren yegane yerdir. Bilgiyi doğru oluşturan ve paylaşan profesyonel kadrolar ile verilen eğitimlerde erken müdahale ve eğitim gençliğinizin ve sağlığınızın anahtarı olacaktır.

Evet bu eğitimlerin temelinde peki neler var? sağlıklı bir cilde sahip olmak için ne yapılmalı; öncelikle 20 yaşından itibaren cildinize dikkat etmelisiniz çünkü sağlıklı bir cilt 25 yaşına kadar sürekli kendini yeniler, ve parlak görünümünü korur, ama her yıl geçtikçe artan dış etkiler ile savaşan cilt yenileme özelliğini artık yitirir ve 30 yaşından sonra bu süreç durmaya başlar, doğru bir Estetisyenlik kursu nda bunun öneminin altı çizilir ve müdahalenin 20 yaşlarından itibaren yapılması gerektiği belirtilir. Erken yapılan müdahaleler cildi yormak için değil aksine ileriki zamanlarda yaşayacağı yıpranmaları hafifletme içindir.

Cildinizi Sürekli temiz tutun fakat cildinizi bu esnada doğal koruyucu tabakasından yoksun bırakmayın, güneş teması çok olan bölgelerde kullandığınız kremler yoğun bir şekilde olmamalı sadece cildi hafif kaplamalıdı. cildiniz  kendini koruyacaktır fakat hafif destek onu tembelleştirmek yerines dış etkenlere karşı direnç kazanmasını ve parlaklığını yitirmemesini sağlayacaktır. Omega 3 ve E vitamini zengin besinler tüketin bu şekilde hem cildinize hem de tırnaklarınıza gereken önemi göstermiş olacaksınız ( protez tırnak kursu başlık yazımızda daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.). Günlük yapılan ılık bir duş cildin gözeneklerini açarak, nefes almasını sağlayacaktır. Unutmayın ki su ve hava aslında cilt için en temel gereksinimlerden ikisidir, fakat doğru bir şekilde kullanılırsa!

Az yıkanmış bir cilt de oluşan tabaklar cildin nefes almasına engel olacağı gibi çok fazla su ile temasa uğramış cilt te ise gerginlik özelliğini kaybedecektir. Kalıcı makyaj, hanımların aklında hep cildin hava almaması konusunu getirir ve bu soruna cevap bulamadıkları içinde korku ile yaklaşırlar fakat; Kalıcı makyaj kursu  eğitimi almış bir profesyonel kişi elinde yapılmış müdahale ile aslında cildi destekleyen bir etki olduğunu göreceksiniz.

Özetle; parlak bir cilt için kendi başınıza yapacağınız bir çok müdahale vardır ve bunu doğru zamanda yapmak cildinizin güzelliğini ve sağlığını koruyacaktır. Ama tavsiyemiz eğer bir yardım alacak iseniz Estetisyenlik kursu almış eğitimli kişiler tarafından yardım almanız, unutmayın ki güzellik kursu, protez tırnak kursu veya kalıcı makyaj kursu bitirdiğini idia eden bir kişi muhakkak MEB onaylı sertifikasını göstermelidir. Diğer türlü korumak istediğiniz cildinizi konusunda deneyimi olmayan bir kişiye emanet ederek risk almış olacaksınız.