BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Cilt Bakımında Kök Hücreler: Ne Yaparlar ve Nasıl Çalışırlar?

[el_row ][el_column column=”12″][el_text_html spy=”none” scroll_delay=”300″]

Işık terapisinin cildinizi iyileştirmenin ileri teknoloji bir yolu olduğunu düşünüyorsanız , kulağa inanılmaz derecede parlak gelecek olan bu trend cilt bakımı bileşenini duyana kadar bekleyin: kök hücreler.

Dermatologlar kırışıklıklarla savaşmak ve cilt yenilenmesini ve genel görünümünü iyileştirmek için kök hücrelere yöneldi. Evet, doğru duydunuz. Alzheimer ve belirli kanser türlerini tedavi etmek için yenilikçi tıbbi araştırmalarda kullanılan kök hücreler, şimdi kremler, serumlar ve diğer cilt bakım ürünleri şeklinde reçetesiz satılıyor. Ancak burada büyük bir fark vardır: Bu kök hücreler genellikle bitkilerden (veya bazen hayvanlardan) elde edilir. Bununla birlikte, insan kök hücrelerine benzer şekilde çalışırlar ve cildiniz için yaşlanmayı geciktirici faydalar sağlayabilir.

Kök hücreler nedir ve nasıl çalışır?

İnsan kök hücreleri, bölünme kabiliyetleri nedeniyle benzersizdir. Bazı organlarda, hasarlı dokuları onarmak ve değiştirmek için bile uzmanlaşabilirler.  Kök hücreler, vücutta daha fazla kök hücre oluşturma veya daha özel işlevlere sahip başka hücre türleri olma yeteneğine sahip hücreleri hızla böler. Bitki kök hücrelerinin benzer işlevlere sahip olduğunu söylüyor.

Hem bitki hem de insan kök hücreleri proteinler ve amino asitler içeriyor.  Bunlar vücut hücrelerinin gençleşmesini işaret ediyor ve daha genç görünen bir cilde neden olabilir.

Cilt bakım ürünlerinizde neden kök hücreler görüyorsunuz?

Yukarıda bahsedildiği gibi, kök hücreler, cilt gençleştirme için cilt bakımının en önemli bileşenleri olan amino asitleri ve peptitleri içerir.  Bunlar hücre gençleşmesinin yapı taşlarıdır, bu nedenle son birkaç yılda cilt bakım ürünlerinde hem hayvansal hem de bitki bazlı çeşitli kök hücreler bulunmaktadır. Kök hücreler doğal olarak antioksidan özelliklere sahiptir ve cilt hücrelerini besleyerek hücre yenilenmesini hızlandırır ve kolajen üretimini artırır.

Bu, daha az çizgi ve kırışıklık, daha iyi cilt dokusu ve tonu ve daha genç, daha iyi görünen bir cilt ile sonuçlanabilir.

Ancak, yüz kreminizde gördüğünüzün aslında canlı kök hücreler olmadığını unutmayın. Hücreli cilt bakım ürünlerinin çoğu bitki kök hücreleri ve daha spesifik olarak kök hücre özleri içerir. Yine de bu mutlaka kötü bir şey değil. Bu özlerin genellikle antioksidanlar açısından zengin olduğunu ve cildin yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olmak için büyüme faktörleri sağlayabileceği biliniyor. Özlerin kendisi cilde fayda sağlayabilir, ancak bu tür bir ürünün bir kısmının daha sonra yeni bir cilt hücresi olacağını düşünmek doğru değil. Unutmayın, bitki hücreleri insan hücresi olamaz ve işlendikten ve cilt bakımına eklendikten sonra artık yaşamazlar.

 

[/el_text_html][/el_column][/el_row]