BLOGUMUZDAN....

BLOGUMUZDAN

Kari̇yer İçi̇n Esteti̇ği̇ Seçmeni̇z İçi̇n 5 Neden

Görünümünüze cilt bakımı ile bakmak bu günlerde oldukça popüler. Ancak bunun oldukça ödüllendirici bir kariyer olabileceğinin farkında olmayabilirsiniz. Cilt bakımına ve güzelliğe ilgi duyuyorsanız, Estetik uzmanı bir kariyer sizin için doğru olabilir.

ESTETİSYEN NE İŞ YAPAR?
Kısacası, bir estetisyen, çok çeşitli prosedürlerde eğitim almış lisanslı bir cilt bakımı uzmanıdır. Bir estetisyen aşağıdaki gibi hizmetler sağlayabilir:

Özel Cilt Bakımı Önerileri
Eksfoliyasyon
Yüz bakımı
Epilasyon
Makyaj Uygulamaları
Cilt Haritalama
Cilt Bakımları

NASIL BAŞLARSIN?
Estetisyen olmanın ilk adımı, eğitim saatlerinizi tamamlamak ve gerekli tüm becerileri öğrenmek için bakanlık onaylı bir estetik okuluna kaydolmaktır . Bu genellikle yaklaşık 15 ay sürer. Gerekli sayıda eğitim saati tamamlandıktan sonra, öğrenciler estetisyenlik lisansını almak ve uygulamaya başlamak için bir devlet sınavına girmelidir.

Peki, bir estetisyenlik kariyeri buna değer mi? Estetiği bir kariyer olarak düşünmek için beş nedeni inceleyelim.

Estetik, Ödüllendirici Bir Kariyer Seçimidir

Bir estetisyen olarak, müşterilerinizin her gün en iyi şekilde görünmesine ve hissetmesine yardımcı olarak başkalarına güven aşılayabilirsiniz.

Estetik alanında, çoğu zaman kendinizi aynı danışanların çoğuna yardım ederken bulursunuz. Bu, müşterinize kişiselleştirilmiş tedaviler ve cilt bakımı önerileri sağlamak için özel cilt endişelerini anlamanıza olanak tanır. Aynı kişilere tekrar tekrar davranmanın bir sonucu olarak, hizmetinizin karşılığını müşterinizin gelişmiş görünümü ve özgüveni ile görebilirsiniz.

Başkalarının kendileri hakkında hissettiklerini iyileştirmek, birçok insanın minnettar olacağı, neşeli ve tatmin edici bir kariyere yol açabilir.

Esnek Çalışma Programları
Sertifikanızı kazanmak, birçoğu sağlıklı bir iş/yaşam dengesini korumanıza izin veren çok çeşitli estetisyenlik kariyer yollarının kapılarını açar. Çoğu estetisyen tipik olarak bir güzellik salon merkezlerinden, kiralık salon kabininden veya kendi evlerinden çalışırlar.

Bir salonda çalışıyorsanız, belirli saatlerde çalışmanız gerekebileceğini unutmayın. Ancak, bunlar genellikle sabah erken veya akşam geç vardiyalardır, bu nedenle öğleden sonraları başka sorumluluklar almak için boş zamanınız olacaktır. Birçok işveren, randevu saatlerine bağlı olarak bu saatler içerisinde esneklik sunmaktadır.

Bir salon kiralarsanız veya evinizden uzakta çalışıyorsanız, genellikle müşteri randevularına göre kendi saatlerinizi belirleyebilirsiniz. Kendi saatlerinizi ayarlama yeteneği, aileleriyle daha fazla zaman geçirmelerini sağladığı için ebeveynler için idealdir. Ayrıca geleneksel 9’dan 5’e işlerden hoşlanmayanlar için de harika.

Belirli Hizmetlerde Uzmanlaşmak
Estetiğin yapmaktan özellikle keyif aldığınız bir yönü varsa o konuda uzmanlaşabilirsiniz. Bu, kariyerinizi yalnızca cilt bakımı tedavileri, epilasyon, yüz bakımı ve daha fazlasına odaklamanıza olanak tanır.

Bazı özel hizmetlerin ek eğitim ve sertifikalar gerektirdiğini belirtmek önemlidir. Örneğin, estetisyenlerin kirpik uzatma veya lazer epilasyon gibi hizmetleri uygulamaya başlamadan önce ek bir eğitim kursu almaları gerekir.

Belirli bir hizmette uzmanlaşmak, sizi en başta estetik alana çeken şeylere odaklanmanızı sağlar.

Uzman Olacaksınız
Bir estetisyen olarak her iş günü yeni şeyler öğrenmek için bir fırsattır.

Cilt bakımı dünyası sürekli gelişiyor, bu nedenle genellikle bir estetisyen olarak kariyeriniz boyunca yeni cilt bakımı teknikleri ve tedavileri öğrenmekle görevlendirilirsiniz.

Müşterilere en iyilerini önermek için en yeni cilt bakım ürünlerini de takip etmeniz gerekebilir. Kapsamlı cilt ürünleri bilgisine sahip olmak, müşterileriniz için en iyi sonucu verecek ürünleri bulmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, güzellik endüstrisindeki cilt bakımı ipuçları için insanlar sizi güvenilir bir kaynak olarak görebilir. Ücretli sosyal medya işbirlikleri için vlog’lar, bloglar, kitap yazma ve marka ortaklıkları gibi ek işler başlatarak bundan yararlanabilirsiniz!

Asla Sıkıcı Bir Rutine Düşmeyeceksiniz!
Çoğu insanın işleriyle ilgili en büyük şikayetlerinden biri, her gün ne kadar sıkıcı ve tekrarlayıcı olduğudur. Estetikçiler için durum böyle değil.

Bir estetisyen olarak her gün, iletişim ve müşteri hizmetleri becerilerinizi geliştirmek için bir fırsattır. Ayrıca, işte sık sık yeni insanlarla tanışırsınız; bu da kişisel ilişkilere, sadık müşterilere yol açabilir ve hatta profesyonel ağınızı genişletmenize olanak tanır.

Her müşterinin kendine özgü ihtiyaçları ve cilt bakımı hedefleri olduğundan, her gün yerine getirilmesi gereken farklı prosedürler vardır. Her müşterinin benzersiz cilt bakımı ihtiyaçları ve hedefleri için doğru tedaviyi ve ürünleri sağlama zorluğu, işinizi heyecanlı tutmanıza yardımcı olur!

SONRAKİ ADIMLAR NELERDİR?
Elbette estetisyen olmanın artıları ve eksileri vardır ve bu herkese göre değildir.

Ancak bir estetisyen olarak kariyer yapmakla ilgileniyorsanız, kaliteli bir estetik okulu bulmalısınız.

Reform Akademi , İstanbul’da uzun yılları aşkın süredir öğrencilere eğitim veren bir güzellik okuludur.

Öğrencilerimize, bir kariyere başlamak için gereken iş becerilerinin yanı sıra kapsamlı bir estetik teori anlayışı sağlıyoruz. Ayrıca, müfredatımızın bir parçası olarak gerçek hayattaki müşterilere hizmet vermelerini sağlayarak öğrencilerimizi gelecekteki başarılara hazırlıyoruz.

Estetisyen olman gerektiğini mi düşünüyorsun? Sizi daha fazlasını öğrenmeye ve kaydolmaya davet ediyoruz ! 0212 213 4070 – 0544 274 5410